Blog

Dupla módusz probléma

Six Sigma képzések során statisztika alapok modul keretében tanulunk a kulcs vállalati folyamatot leíró adatsor jellemzéséről (várható érték, ingadozás, elemszám és görbe alakja) Lean Six Sigma Green Belt jelöltekkel és tipikus beugratós kérdés szokott lenni részemről, hogy az átlag, vagy a medián jellemzi-e jobban a dupla módusszal rendelkező folyamatokat. Általában egy gyors normalitás teszt elvégzését követően csoportosan válaszolják: „Mivel p<0,05, ezért mediánnal.” pedig valószínűleg egyikkel sem lehet…

Bár a valóságban több adatsor  is dupla módusszal rendelkezik (pl.  testmagasság – férfiak és nők együtt), azonban, ha Ön például hisztogrammal ábrázolja azt és élesen elkülönülő csoportokat lát, akkor  inkább gondoljon arra, hogy talán 2 különböző folyamat adatai keverednek (különböző gépek, műszakok, módszerek, stb.), illetve valami szignifikáns  változás történt a folyamatban (egy kis SPC grafikonnal szintén könnyen elemezhető).

Ekkor javaslom a komponensekre bontást, keresztpróbák alkalmazását, illetve visszanézni mi változott a folyamatban, mert ezek együtt nem vizsgálhatók és félrevezető következtetéseket tudna csak levonni.  

Kedves Hölgyolvasók!

Amennyiben nyáron a strandon sütkérezve partnerük elmélázva tekint egy adott pontra, kérem ne szidják meg! Lehet, hogy folyamatfejlesztésen gondolkozik és a dupla módusz probléma megoldását keresi… J


Jó nyaralást és pihenést kívánok minden folyamatfejlesztőnek!

Fehér Norbert

További információkért folyamatfejlesztésről és statisztikai módszerekkel történő problémamegoldásról olvassa Lean Six Sigma hírlevelünket, esettanulmányainkat, vagy jelentkezzen képzéseinkre!

Érdekli a folyamatfejlesztés vagy a statisztika?

Vásárolja meg A lean six sigma folyamatfejlesztés kézikönyvét a hozzá tartozó Lean Six Sigma e-learning portál hozzáféréssel!

Keresés
Legutóbbi bejegyzések

Lean six sigma könyv – Brian Joiner: The Fourth Generation Management

Brian Joiner The Fourth Generation Management: The New Business Consciousness című könyve a minőségmenedzsment és a szervezeti hatékonyság témáit tárgyalja, és bemutatja, hogyan léphetnek a vállalatok a hagyományos menedzsmentről egy új, fejlettebb megközelítés felé. A könyv különösen hasznos azok számára, akik a minőség és a folyamatos fejlesztés szemléletét szeretnék integrálni a vállalatuk mindennapi működésébe.

Tovább olvasom »

Genrich Altshuller TRIZ módszert oktat

Altshuller 1946-ban, fiatal mérnökként kezdte pályafutását a Szovjetunióban, ahol találmányi kérelmeket elemzett. Arra törekedett, hogy rendszerbe foglalja az innováció folyamatát, és felismerte, hogy a találmányok nem teljesen véletlenszerűek, hanem logikus szabályszerűségeken alapulnak. Az 1940-es és 1950-es években több ezer szabadalmat elemzett, és ezekből a mintákból hozta létre a TRIZ-t, amely segít feltalálóknak és mérnököknek új problémamegoldási módszereket kidolgozni.

Tovább olvasom »
Népszerű címkék
Legyen Ön is Leand Six Sigma folyamatfejlesztő!

Jelentkezzen lean six sigma green belt képzésünkre, amelynek alapja a Magyar Minőség Szakirodalmi Díj 2019 elismerésben részesült A lean six sigma folyamatfejlesztés kézikönyve. A képzés oktatója pedig a könyv szerzője Fehér Norbert 17 év lean six sigma tapasztalattal és 500+ mentorált, vezetett projekttel.