Six Sigma szakértők adatsorok leírására az alábbi jellemzőket alkalmazzák:
- Várható érték (átlag, módusz, medián)
- Ingadozás
- Elemszám
- Görbe alakja
Ezek mellett azonban van egy 5. fontos statisztikai adatsor jellemző, a stabilitás. Folyamat stabilitását SPC grafikonokkal vizsgáljuk a várható érték körüli ingadozáss elemzésével.
Miért fontos SPC, vagy bővebben statisztikai folyamat kontroll a fent említett 4 jellemzőn túl?
Tekintse meg SPC esettanulmányunkat!
SPC jelentőségét bizonyítja, hogy gyakran a 7 elemi eszköz (vagy 7 minőségügyi eszköz) között említik és Ishikawa professzor úr is fontosnak ítélte a trend analízis elvégzését egyszerű vonal grafikonnal.
Folyamat stabilitás vizsgálathoz többféle SPC grafikont használhat, s az alábbi ábrával abban próbálunk segíteni, hogy a az adatok típusa és a mintanagyság alapján helyesen válasszon SPC grafikon kategóriát!
SPC grafikon készítése során első feladata annak eldöntése, hogy mennyiségi, vagy minőségi adatok állnak rendelkezésére:
a.) Mennyiségi adat: egyszerűen minden adatsor, amely mérés alapján keletkezett és numerikus adatokat tartalmaz (pl. méret; idő; hőmérséklet; stb.)
b.) Minőségi adat: valamiféle minősítés alapján keletkezett adatsor (pl. OK/NOK; de helyezés is, mint első, második, harmadik; vagy ha „címkézés” eredménye gép 1, gép 2; stb.)
Mennyiségi adatokra vonatkozó SPC grafikon kiválasztásához már csak a mintanagyságra van szükség, mely lehet konstans, vagy változó:
- I-MR grafikont válasszon, ha egyedi adatokat tartalmazó adatsora van, s nem normális eloszlás esetén helyettesítheti az átlagot a mediánnal (műszakonként 1 véletlenszerűen kiválasztott termék mért adataiból készített grafikon)
- Xbar-R grafikont akkor használjon, ha az alcsoportokban szereplő adatok száma 2<n<10, mert R a terjedelmet jelenti és kisebb minták esetén a terjedelem alkalmasabb jellemző, mint a szórás (órai mért adatokból készített grafikon, úgy, hogy azokból műszakos átlagot és terjedelmet készít)
- Xbar-s grafikont akkor használjon, ha az alcsoportokban szereplő adatok száma n>10, mert ekkor már a szórás becslése is pontosabb (például egy szállító valamilyen termékének mért értékének megjelenítése szállítmányonként, ha alkalmanként több, mint 10 elem mérését végzik)
Minőségi adatokra vonatkozó SPC grafikon kiválasztásához 2 további döntésre van szükség:
b1.) Hibák számát kívánja megjeleníteni, vagy a hibás termékek arányát?
b2.) Konstans, vagy változó elemszámú minták állnak rendelkezésére?
- c grafikont használjon, ha a hibák számát vizsgálja konstans elemszám esetén (műszakonként 10-10 terméket kiválasztva meghatározni hány darab hiba található átlagosan egy terméken)
- u grafikont használjon, ha a hibák számát vizsgálja változó elemszám esetén (műszakonként minden kieső terméket megvizsgálni, hogy azok átlagosan hány hibát tartalmaznak)
- np grafikont használjon, ha a hibás termékek arányát vizsgálja konstans elemszám esetén (műszakonként 30-30 terméket kiválasztva és megvizsgálva mennyi a kiesés aránya)
- p grafikont használjon, ha a hibás termékek arányát vizsgálja változó elemszám esetén (műszakonként változó kibocsátás mellett X db gyártott termékből Y db kiesik)
Amennyiben további SPC kérdése van írjon az info@cashflownavigator.hu címre, vagy tekintse meg aktuális Six Sigma képzési ajánlatainkat!
Jó folyamatfejlesztést kívánunk!