Tapasztalt folyamatfejlesztőként bizonyára Ön is kap időnként hasonló kérdést kollégájától, s míg kék színből vörösbe, majd újra kékbe váltana arcának színe olvassa el az alábbi gondolatokat!
Mielőtt Lean Six Sigma fejlesztésbe kezdene, hasznos lehet a fenti kérdéshez hasonlót feltenni, ugyanis a hiba megszűntetésére tett erőfeszítések, vagy az újonnan kialakított folyamat olyan erőforrásokat igényelhet, amely nem áll arányban az Ön Lean Six Sigma erőfeszítéseivel.
Ha a címben szereplő kérdésre a válasz „… semmi különös, minden folyna a maga medrében tovább…”, akkor két dolog fordulhat elő:
1.) a kolléga rosszul méri fel a hatást, vagy
2.) valóban a sürgős – fontos mátrix rossz negyedében keresgél feladatot.
A rosszul felmért projekt hatás 2 fő oka
- csak az adott helyre és pillanatra koncentrál, pedig, a műszakos adatokból napi, heti, havi, majd évesített költséget számolva tetemes összeg adódhat
- másik gépen, soron is jelentkezhet ugyanaz a probléma, de az nem az Ő felelőssége
A fentiek miatt lehetséges, hogy egy egyszerű „eldobott néhány címkét / alkatrészt a gép” típusú hiba éves szinten milliós költséget okoz vállalata számára.
Fontosnak tekintjük, hogy a költségeket és a hozamokat mindig évesítse (amennyiben rövidebb a gyártás, akkor vetítse a teljes élettartamra) és az alapján helyezze el a sürgős – fontos mátrixban a problémát!
Projekt indításáról szóló döntés pedig költség – haszon elemzéssel a leginkább megfogható, amit nem feltétlenül kell pénzben kifejeznie, hiszen értelmezhető lehet ciklusidő, yield, stb. tekintetében is.
Az alábbiakat veheti számításba:
- Közvetlen pénzügyi hatás
- Időráfordítás
- Hulladék / selejt változása
- Gép / berendezés elhasználódása, illetve meghibásodása
- Egységnyi munkaidő alatt termelt darabszám változása
- Az elvégzett munka minőségének javulása
- Balesetek számának, illetve bekövetkezési valószínűségének változása
- Vevői elégedettség javulása (rosszabb esetben, ha nem végzi el a projektet, akkor elveszíti-e vevőjét?)
- Duplikált munka megszűnése
- Extra erőfeszítések
- Stb.
A kockázatokat mindig a bekövetkezés valószínűségével súlyozza!
Hogyan?
Írjon az info@cashflownavigator.hu címre és segítünk!
Amennyiben megbizonyosodott arról, hogy a hatás felmérése megfelelően történt mind időtáv, mind tér és költség tekintetében és a válasz továbbra is
„… semmi különös, minden folyna a maga medrében tovább…”, úgy bátran lépjen tovább a következő Lean Six Sigma projektre!
Végül, pedig csatoltunk egy kis táblázat arról mennyi időt fordíthat adott probléma megoldására, ha szeretné, hogy 5 éven belül megtérüljön erőfeszítése:
Jó folyamatfejlesztést kívánunk!