A mérőrendszer vizsgálat (angolul Measurement System Analysis, vagy röviden MSA, illetve gage R&R ) elengedhetetlen lépés egy Lean Six Sigma projekt végrehajtása során annak Mérés fázisában. Mérőrendszer vizsgálat végrehajtásával meggyőződhetünk a folyamatról gyűjtött adataink megbízhatóságáról így, például teljesen felesleges megmérni a vérnyomásunkat, ha a mérőeszköz nem szolgáltat megbízható adatokat.
Minitab számos eszközt ajánl segítségül, hogy a rendelkezésre álló mérőrendszert megvizsgáljuk, s ezek közül a leggyakrabban használtak az alábbiak:
Minőségi típusú adatokat szolgáltató mérőrendszerre (pl. OK/NOK):
- Attribute Agreement Analysis
Mennyiségi típusú adatokat szolgáltató mérőrendszerre (pl. tömeg, magasság stb.)
- Type 1 Gage Study (cg / cgk)
- Gage Linearity and Bias Study
- Gage Run Chart
- Gage R&R Study
- Gage R&R Crossed
- Gage R&R Nested
Destruktív teszt definíció Lean Six Sigma mérőrendszer vizsgálat során, amikor mért adatok keletkeznek (pl. tömeg, hossz, ciklusidő stb.) a nem destruktív teszt azt jelenti, hogy minden dolgozó minden terméket többször meg tud mérni. Ebben az esetben a Gage R&R Crossed design-t fogjuk választani.
Számos olyan helyzet létezik azonban, amikor a mérés során vagy megsemmisül a termék, vagy annak mért karakterisztikája megváltozik. Ilyen lehet például egy törésteszt, vagy esetleg valamely kémiai folyamat. Például képzelje el annak az erőnek a mérését, ami ahhoz szükséges, hogy egy M&M’s zacskót kinyissunk.
Milyen mérőrendszer vizsgálatot lehet elvégezni ez utóbbi esetekben? Hogyan győződhetünk meg arról, hogy a mérőrendszer megbízható adatokat szolgáltat és tovább léphetünk a Lean Six Sigma projektünkkel?
Mivel statisztikai elemzésről van szó, így a válasz is nagyon röviden a szokásos „… attól függ…”, mint számos Six Sigma eszköz esetén… 😊
Gage R&R Crossed, vagy Gage R&R Nested? Részletes leírás az esettanulmányok között Útmutató destruktív Gage R&R mérőrendszer vizsgálatok végrehajtásához címmel.
Szerezzen Lean Six Sigma Green Belt oklevelet a Magyar Minőség Szakirodalmi Díj 2019 elismeréssel kitüntetett A lean six sigma folyamatfejlesztés kézikönyv tematikáján alapuló six sigma green belt képzésen Fehér Norbert oktatóval!